
Zajímá vás, jaký byl náš rok 2024? Naše aktivity a podpořené projekty na Mladoboleslavsku, Rychnovsku, Vrchlabsku a Jilemnicku? V uplynulém roce jsme byli partnery více než 260 projektů od podpory škol, přes rozvoj komunitních prostor, kulturní akce, až po pomoc jednotlivcům v tíživých životních situacích.
Prohlédněte si online verzi výroční zprávy ZDE.
Naše výroční zpráva za rok 2024 se zaměřuje především na téma vzdělávání. Naším cílem je v regionech podpořit systémovou změnu – chceme, aby se děti do škol těšily, byly motivované. Zkrátka abychom pomohli vytvořit podmínky, kde budou mít učitelé k dispozici veškeré moderní metody práce a výuky. Chceme, aby bylo regionální školství inovativní, inspirativní a probouzelo v dětech chuť učit se.
Pilotně jsme se zaměřili na mateřské školy, které jsou často opomíjenou, přitom zcela klíčovou součástí vzdělávací cesty dětí. Ve vrchlabských školkách jsme využili poznatky z výzkumu nositele Nobelovy ceny J. Heckmana. Ten tvrdí, že právě investice do vzdělání těch nejmenších má nejvyšší návratnost. A výsledky mluví jasně: mateřské školy jsou klíčovým místem, kde v dětech probouzíme jejich potenciál. Letos obdobný program spustíme i na Mladoboleslavsku.
Do škol přinášíme moderní technologie, například kolaborativního robota Edgara, díky němuž si mohou studenti a studentky vyzkoušet týmovou práci při výuce i v kroužcích robotiky a osvojit si nejen základy programování, ale také další znalosti a dovednosti. Podporujeme kreativitu, kritické myšlení, komunikaci i schopnost spolupráce.
Pokračovali jsme také v podpoře občanských iniciativ, rozvoji veřejného prostoru a posilování místních vazeb. Zvláštní důraz jsme kladli na udržitelnost v oblasti ochrany přírody, dopravní bezpečnosti i péči o kulturu. Posílili jsme mezigenerační dialog prostřednictvím komunitních setkání nebo projektů založených na sdílení zkušeností a spolupráci napříč věkovými skupinami. Díky grantovým výzvám vznikly desítky projektů od výsadeb zeleně přes sousedské slavnosti až po iniciativy, které podporují sounáležitost v obcích a městech, kde Škoda Auto působí.
V Mladé Boleslavi jsme pomáhali Pluhárně naplňovat její roli komunitního centra. Na Rychnovsku jsme podpořili vznik nových volnočasových kroužků pro děti. Ve Vrchlabí se nám daří zapojovat mladé lidi do veřejného dění. A pokračovala také spolupráce s platformou Znesnáze, jejímž prostřednictvím pomáháme lidem v náročných životních situací. V roce 2024 jsme se stali patrony osmnácti sbírek, které pomohly konkrétním lidem a rodinám v našich regionech.
Základem našich aktivit je dialog a partnerství s odborníky. Odbory KOVO nám dlouhodobě poskytují cenný vhled na potřeby zaměstnanců v regionech, ve kterých jsme doma. Na tématu dopravní bezpečnosti spolupracujeme s Platformou VIZE 0 a Kooperativou, s Bohemian Heritage Fund a zástupci základních uměleckých škol v oblasti kultury, Správa KRNAP je odborným garantem v otázkách biodiverzity, Znesnáze pomáhají mimo jiné posílit veřejnou sounáležitost v podpoře nelehkých životních příběhů.
Děkujeme školám, obcím, neziskovým organizacím, jednotlivcům i dalším partnerům. Zkrátka všem, kteří s námi táhnou za jeden provaz. Jsme rádi, že jste v tom s námi.
Tým Nadačního fondu Škoda Auto